جراحی زیبایی سینه

جراحی زیبایی سینه

جراحی زیبایی سینه چیست ؟

چه اشخاصی جراحی زیبایی سینه را باید انجام دهند ؟

مراقبت های قبل از جراحی زیبایی سینه چیست ؟

مراقبت های بعد از عمل جراحی زیبایی سینه چیست ؟

در این بخش تمام هر آنچه که در خصوص جراحی زیبایی سینه را باید بدانید را بیان می کنیم .

جراحی زیبایی سینه

جراحی زیبایی سینه را در اغلب موارد بانوان انجام می دهند اما این عمل را آقایان نیز می توانند به منظور کوچک کردن سینه ها انجام دهند که در ادامه به بیان آن می پردازیم .

یکی از بزرگترین مزیت های عمل زیبایی سینه می توان به بالا رفتن اعتماد به نفس شخص و لذت بردن از زندگی به دلیل ظاهر زیبا سینه ها  اشاره نمود ، بانوان در اغلب موارد به دلیل اینکه بخش زیادی از سینه های آنها را بافت چربی تشکیل داده است از ظاهر و افتادگی سینه های خود ناراضی هستند ، در برخی از بانوان به دلیل بیماری های نظیر سرطان سینه باید بخشی از پستان یا کل آن را برداشت در نتیجه این اشخاص باید جراحی زیبایی سینه را انجام دهند ، برخی از بانوان خواهان سینه های بزرگ و برجسته می باشند در نتیجه جراحی زیبایی سینه نیز به این بانوان کمک شایانی می کند .

دسته بندی جراحی زیبایی سینه

عمل زیبایی سینه را می توان به چند دسته تقسیم بندی نمود که در ذیل بیان می کنیم

 • کوچک کردن سینه (ماموپلاستی)
 • بالا کشیدن سینه (ماستوپکسی)
 • بازسازی کردن سینه (معمولا به علت سرطان انجام می شود)
 • بزرگ کردن سینه ها (پروتز سینه)

خوشبختانه در کشور ما جراحان زیبایی سینه متبحری وجود دارند که می توان با اطلاع رسانی خوب به بیماران بهترین و مناسب ترین روش برای بیمار انتخاب شود که کمک شایانی به بیمار می شود ، در کشور ما نیز مانند سایر کشورها عمل جراحی سینه طرفداران خاص خود را دارد و روز به روز در حال افزایش است .

جراحی-زیبایی-سینه

به کمک پروتز سینه می توان فرم دهی زیبایی را به سینه ها داد و بالا بردن سینه ها را انجام داد .

بالا کشیدن سینه ها

بالا کشیدن سینه ها را هم می توان با پروتز  و هم بدون پروتز انجام داد .

عوامل مختلفی نظیر افزایش سن ، بارداری و کاهش وزن می تواند سبب افتادگی و شلی سینه ها شود ، در برخی از اشخاص عوامل ژنتیکی و شیردهی سبب افتادگی و شلی سینه ها می شود .

بهتر است بدانید که افتادگی سینه انواع مختلفی دارد که در ذیل به آنها اشاره می شود :

 • افتادگی سینه درجه یک
 • افتادگی سینه درجه دو
 • افتادگی سینه درجه سه
 • افتادگی سینه درجه یک

در خصوص این نوع افتادگی سینه باید بیان کرد که نوک سینه ها و هاله سینه ها بسیار کم دچار افتادگی خواهد شد ، در این نوع افتادگی بیشتر در بخش نسج غده ای سینه افتادگی رخ می دهد .

افتادگی درجه دو سینه

در این نوع افتادگی سینه علاوه بر بخش نسج غده ای سینه ها در هاله سینه ها و نوک سینه ها افتادگی رخ می دهد و معمولا بیشتر هاله سینه دچار افتادگی می شود .

افتادگی درجه سه سینه

در این نوع از افتادگی سینه ها علاوه بر کوچک بودن سینه ها ، سایز سینه ها مناسب می باشد اما افتاده می باشند درنتیجه نیاز است که با عمل زیبایی سینه ، افتادگی سینه ها را از بین برد .

کوچک کردن سینه

جراحی ماموپلاستی جهت بالا بردن و کوچک کردن سینه ها می باشد ، در این جراحی مشکل بزرگی سینه ها درمان می شود .

مزیت عمل ماموپلاستی

جراحی ماموپلاستی تاثیر فراوانی در بالا رفتن اعتماد به نفس دارد ، هم چنین زمانی که سینه ها افتاده و بزرگ باشند مشکلاتی مانند درد پشت و کمر ، آرتروز گردن و درد قفسه سینه را ایجاد می کنند که با جراحی ماموپلاستی می توان از بروز این مشکلات پیشگیری نمود و یا این مشکلات را برطرف نمود .

بزرگ کردن سینه ها

پروتز سینه

پروتز سینه یکی از روش های بزرگ کردن سینه است که دارای جنس های مختلفی است .

 • پروتز سینه آب نمکی
 • پروتز سینه ژلی
 • پروتز سینه آب نمکی

این پروتز با آب نمک پر می شود و در داخل نسج سینه قرار می گیرد ،این پروتز در زمان لمس حالت طبیعی ندارد زیرا نسبتا سفت است ، در گذشته معمولا از این پروتز استفاده می شد امروز استفاده از پروتز سلیکونی بیشتر رایج است .

لیفت--سینه 1

پروتز سیلیکونی

در این پروتز جراح برش بیشتری را انجام می دهد و در زمان لمس طبیعی تر می باشد و بیمار پس از قرار دادن پروتز احساس بهتر و مطلوب تری دارد .

انواع پروتز از نظر شکل ظاهری

 • پروتزهای اشکی
 • پروتز های گرد
 • بازسازی سینه

متاسفانه سرطان سینه یکی از شایع ترین سرطانها در میان بانوان می باشد که بسیار آزار دهنده است ، به دلیل اینکه این بیماری سبب از بین رفتن سینه می شود می توان با عمل ماستکتومی سینه را به حالت اولیه خود بازگرداند .

بازسازی سینه را به وسیله نسوج بخش های مختلف بدن و یا پروتز سینه می توان انجام داد ، در برخی از بانوان که پوست کافی برای سینه آنها وجود دارد می توان در ابتدا پروتز سینه را انجام داد سپس با گذشت شش ماه نوک سینه را بازسازی نمود .

در صورتی که  پوست سینه کافی نباشد ، جراح سینه با یک گشادکننده اندازه مناسب را بدست می آورد و در نهایت پروتز و بازسازی نوک سینه را انجام می دهد .

مراقبت های پس از جراحی زیبایی سینه

در ابتدا نیاز است که بیمار از نظر پایدار بودن علائم حیاتی پس از ریکاوری بعد از عمل مورد بررسی قرار گیرد .

شخص باید پس از عمل نحوه مراقبت از زخم ها ، نحوه مصرف داروها و مراقبت های خاص پس از جراحی سینه را از جراح زیبایی سینه خود جویا شود .

بهتر است پس از جراحی زیبایی سینه در 24 ساعت اول پس از عمل شخصی به عنوان همراه و پرستار در کنار شما باشد زیرا ممکن است در 24 ساعت اول احساس گیجی ، سنگینی را به علت مصرف داروهای بی هوشی داشته باشید .

رژیم غذایی را بهتر است با مصرف مایعات شروع نمایید ، نباید در هفته های اول پس از جراحی خود از غذاهای پر نمک و چرب استفاده نمایید زیرا سبب تشدید تورم ها می شود .

بامصرف زیاد مایعات از مبتلا شدن به یبوست پیشگیری نمایید ، توصیه می شود که در برنامه رژیم غذایی خود سبزیجات تازه و میوه ها را قرار دهید .

مصرف آناناس تازه به دلیل غنی بودن از ماده بروملین جهت از بین بردن تورم وکبودی ها بسیار تاثیر گذار است ، هم چنین مصرف ویتامین ث نیز توصیه می شود .

مصرف الکل سیگار و دخانیات را به مدت 4 هفته باید قطع نمایید ، اگر این امر ممکن پذیر نیست باید مصرف آن را کاهش دهید .

از مصرف آسپیرین و داروهای مشابه باید اجتناب نمایید ، در صورتی می توانید از این داروها استفاده نمایید که پزشکتان اجازه این امر را به شما بدهد .

پوشیدن لباس های راحت که محل زخم ها بهبود یابد از پوشیدن لباس های تنگ و جذب در ماه های اول باید اجتناب نمایید .

از انجام فعالیت های سنگین ورزشی و کارهای سنگین روزانه باید اجتناب نمایید تا بهبودی حاصل یابد ، هم چنین شما عزیزان باید از بلند کردن اجسام سنگین اجتناب نمایید .

سوالات متداول جراحی زیبایی سینه

آیا پروتز سینه قابل اطمینان است ؟

بله – پروتز سینه قابل اطمینان است و روزانه اشخاصی زیادی این جراحی را انجام می دهند و در این خصوص جای هیچ گونه نگرانی نیست ، اما تخصص و تبحر جراح زیبایی سینه بسیار مهم است زیرا در ایجاد برش ها و قرار دادن پروتز تخصص و تبحر جراح بسیار مهم است .

چه مدت پس از پروتز سینه بهبودی ایجاد می شود ؟

بهبودی پس از پروتز سینه در اشخاص مختلف متفاوت است ، معمولا  بیماران پس از 6 هفته پس از پروتز می توانند فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرند .

از چه سنی می توان بزرگ کردن سینه ها را انجام داد ؟

پس از 18 سالگی شخص می تواند بزرگ کردن سینه را انجام دهد .

سفید کردن واژن

سفید کردن واژن

سفید کردن واژن امروزه با کمک تکنیک ها و روش های درمانی به راحتی قابل انجام است . تیرگی پوست به دلیل سبک زندگی غلط و عادت های اشتباه ،یکی از مشکلاتی است که خانم ها را درگیر خود ساخته است . با روش های نوین می توان این مشکل را رفع نمود.

آیا اقدام به درمان لازم است

شاید این سوال بسیاری از زنان باشد که آیا تیرگی واژن نیاز به درمان دارد .باید گفت بخش مهمی از روابط زناشویی ،روابط جنسی می باشد ،همین رابطه بنیان خانواده را مستحکم می کند .اما خیلی از افراد این نکته را نمی دانند در حالی که درصد بالایی از طلاق های جامعه امروز ما به دلیل نارضایتی زوجین از رابطه جنسی به وقوع می پیوندد . به این معنا که روابط جنسی به شکل مستقیم یا غیر مستقیم بر کیفیت زندگی زوجین اثرگذار است . به همین دلیل استفاده از روش های جراحی زیبایی واژن بسیار کمک کننده بوده و سفید کردن واژن جایگاه خاص خود را دارد.

سفید-کردن-واژن

سفید کردن ناحیه تناسلی با لیزر

سفید کردن واژن با لیزر یکی از روش های درمانی و بسیار موثر برای درمان می باشد .

لیزر، بخش های تیره را از سطح پوست حذف می کند و باعث می شود پوست تازه دوباره تشکیل شود

نواحی مد نظر باید از سه روز پیش ازعمل ،اپیلاسیون و یا شیو نشود.

می توان پیش از شروع تابش لیزر از لوسیون ضد باکتری استفاده نمود.

پس از بهره گیری از بی حس کننده های موثر تنظیمات دستگاه لیزر انجام می گردد.

اشعه ها به نقاط تیره تابیده شده و بخش های تیره به مرور از روی پوست حذف خواهند شد. در نتیجه

برای این درمان یک جلسه لیزر کافی بوده و در موارد حاد تر ، نیاز به ۲ الی ۳ جلسه درمانی است.بعد از درمان نیاز به مراقبت خاصی نمی باشد و بیمار می تواند به کارهای روزمره خود باز گردد .

زایمان سزارین

زایمان سزارین

زایمان سزارین جزو جراحی های بزرگ است که در صورت نیاز جنین و یا مادر مودر استفاده قرار می گیرد، این جراحی با ایجاد شکاف  پوست روی شکم، عضلات زیر آن و جدار رحم انجام می پذیرد .
حدود ده درصد از زایمان های جهان به صورت سزارین انجام می شود و البته این آمار در ایران بالاتر از تصور است .
بسیاری از خانم ها به خاطر ترس از زایمان طبیعی مشتاق به انجام زایمان به روش طبیعی خواهند  بود .
زایمان سزارین نسبت به زایمان طبیعی درد کمتری دارد و البته تحمل درد و انقباضات لگنی موجود در زایمان طبیعی را به همراه ندارد، تنها دردی که فرد احساس می کند در خط برش خواهد بود که بعد از گذشت دوره  نقاهت تسکین می یابد.
البته تلاش متخصص زنان و زایمان بر این است که تولد نوزاد به صورت طبیعی انجام بپذیرد و در مواردی که سر نوزاد نسبت به رحم بزرگ باشد ، یا در موقعیت جفت تغییراتی ایجاد شده باشد ، و یا بند ناف جنین پاره شده و یا مخاطره ساز باشد از روش زایمان سزارین استفاده خواهد شد .

زایمان سزارین
مزایای زایمان طبیعی

ممکن است سزارین برنامه ریزی شده برای زنان ساده تر باشد. از آنجاییکه روز زایمان از قبل برنامه ریزی شده است، مادر استرس و اضطراب کم تری در رابطه با زایمان دارد.
زنان حس کنترل بیشتری دارند، چراکه می دانند کودک چه روزی بدنیا آمده و می توانند برنامه ریزی بهتری برای مرخصی شغلی، نگهداری از کودک و سایر موارد داشته باشند.
در مقایسه با زایمان طبیعی و سزارین برنامه ریزی نشده، خطر خونریزی پس از زایمان در زنانیکه سزارین داشته اند، کم تر می باشد.
در مقایسه با سزارین های اورژانسی، سزارین برنامه ریزی شده عوارض کم تری دارد.
درصورتیکه دچار بیماری های مقاربتی همچون ایدز ، تبخال تناسلی،هپاتیت و زگیل تناسلی هستید، خطر آلوده شدن کودک در زایمان به روش سزارین بیشتر می باشد.

مزایای زایمان سزارین

زایمان سزارین در مواردی که جان مادر و جنین در خطر باشد می تواند  باعث از بین بردن مخاطرات احتمالی باشد. البته هر زایمان طبیعی ممکن است به سزارن بیانجامد ،اورژانسی بودن حال مادرو جنین می تواند عاملی باشد که جراح را مجبور به زایمان سزارین می نماید.
مواردی که زایمان سزارین در آن توصیه می شود :

 • افت ضربان قلب نوزاد
 • کنده شدن جفت
 • بالا رفتن فشار خون مادر
 • قرار گرفتن غیر عادی جنین در شکم مادر
 • بزرگ بودن سر نوزاد نسبت به رحم مادر
 • وجود مشکل در بند ناف و جفت
 • نارس و یا دیررس بودن جنین
 • جنین های دارای مشکلات RH  خون
 • مواردی که زجر جنین رخ می دهد
 • چند قلو بودن جنین ها درون شکم مادر
 • سزارین قبلی

البته زایمان سزارین تفاوت های ویژه ای با زایمان طبیعی دارد از جمله مواردی که نسبت به زایمان سزارین وجود دارد ، خون ریزی بعد از سزارین است که به دلیل برش های حین جراحی ممکن است فرد دچار خونریزی شود.
البته روش های جراحی سزارین  متفاوت بوده و پزشک متخصص و متبحر در این زمینه مانع بروز عوارضی مانند ایجاد لخته های خونی خطرناک خواهد شد .
عفونت و چسبندگی های رحمی  و لوله ها  از عوارض زایمان سزارین می باشد که در صورت رعایت نکردن مراقبت های بعد از زایمان می تواند بروز نماید .

در حالت کلی زایمان سزارین می تواند یک یا چند مورد از عوارض زیر را در بر داشته باشد و البته ممکن است که این عوارض بسیار خفیف و بدون خطر بروز نمایند.

 

مزیت زایمان طبیعی

در زایمان سزارین

 1.  روزهای بستری  بیمار در بیمارستان طولانی تر است (حدود یک هفته)
 2. احتمال خونریزی بعد از زایمان وجود دارد.
 3. دردهای لگنی و چسبندگی بیشتر است.
 4. به خاطر بخیه هایی که در زیر شکم زده می شود امکان شروع فعالیت های روزمره کمی زمان بر خواهد بود.

 

مراقبت های پس از زایمان سزارین

تغذیه مادر پس از سزارین
پیشنهاد می شود تا ۳روز بعد از سزارین خوراکی هایی مانند آبمیوه های غیر طبیعی،میوه و آبمیوه خام حبوبات که نفخ ایجاد می کنند،استفاده نشود. می توانید در رژیم غذایی خود گوشت و مرغ سرخ نشده و سبزیجات آب پز را قرار دهید.
برای جلوگیری از یبوست از روغن زیتون،انجیر و آب انجیر استفاده کنید.همانطور که می دانید مهم ترین عامل برای جلوگیری از یبوست مصرف کافیه آب است.همچنین چون مادر دردوران شیردهی است و خونریزی زیادی در زایمان سزارین داشته است مصرف آب برای کاهش میزان مایعات بدن  ضروری است.
برای اینکه به زخم ها در ناحیه شکم فشار وارد نشود سعی کنید از توالت فرنگی برای اجابت مزاج  استفاده کنید.